Alternatywa dla koła dwumasowego

Alternatywa dla koła dwumasowego

29 czerwca, 2018 Wyłączono przez admin

Koło dwumasowe to klasyka wydatków w naszych autach, które regularnie ponosi się w związku z użytkowaniem pojazdu. Interesującym rozwiązaniem dotyczącym obniżenia kosztów ewentualnej wymiany koła dwumasowego i tym samym użytkowania pojazdu jest jego zamiana na sztywne koło zamachowe.

Sztywne koło zamachowe zamiast dwumasy to pomysł kontrolowanego zmieniania specyfikacji samochodu na bardziej konwencjonalną dzięki czemu koszt amortyzacji takiego samochodu drastycznie spada. Sztywne koło zamachowe nie ma elementów w sobie, które ulegały by zużyciu dlatego też samo w sobie nie pasuje się zasadniczo. Oszczędność dla kierowcy jest znacząca jednak nie pozbawiona wad. Zmiana koła dwumasowego na koło zamachowe to zwiększenie drgań silnika i tych przenoszonych na karoserie przez co kultura jazdy wyraźnie spada. Jeżeli chcemy jeździć autem z samym kołem zamachowym powinniśmy dostosować nasz typ jazdy.

Koło dwumasowe a sztywne koło zamachowe?

Koło dwumasowe ma za zadanie eliminować nadmiar drgań silnika, oraz tych przenoszonych na karoserie aby kultura jazdy była na zadowalającym poziomie. Koła dwumasowe mają za zadanie również przejmować nadmiar energii przenoszonej ze skrzyni biegów, dzięki temu jazda przebiega równo mimo wysokich obrotów silnika. Koło zamachowe jest starszą wersją koła dwumasowego, którego używało się wcześniej, kiedy to jeszcze silniki nie generowały takich dużych mocy. Zmiana koła dwumasowego na sztywne koło zamachowe. to przede wszystkim kontrolowane postarzenie naszego auta w celu redukcji kosztów. Należy pamiętać że taka zmiana wpłynie przede wszystkim niekorzystnie na kulturę pracy naszego silnika. Każdy kierowca który decyduje się na taką wymianę musi również dostosować swój tryb jazdy pod nią.

Koszt wymiany koła dwumasowego?

Koszta wymiany koła dwumasowego są bardzo duże i mogą oscylować wokół 3 tysięcy złotych, co oczywiście zależy od auta jakiego posiadamy. Koszta nie muszą być wielkiej jeżeli pomyślimy o regeneracji dumasy, wtedy spadają nawet o połowę. Innym rozwiązaniem do ograniczenia kosztów jest umieszczenie sztywnego koła zamachowego zamiast dwumasy. Takie rozwiązanie sprawi że na pewno nie będziemy posiadali więcej problemów z tą częścią jednak kultura jazdy może na tym bardzo mocno ucierpieć.

O czym należy pamiętać jeżdżąc autem z sztywnym kołem zamachowym?

Sztywne koło zamachowe zamiast dwumasy to bardziej ekonomiczna alternatywa jednak należy przygotować się na pewne niedogodności. Kultura jazdy będzie bardzo mocno zaniżona przez słabsze tłumienie niechcianych przez nas wibracji więc decydując się na sztywne koło zamachowe powinniśmy dostosować nasza jazdę do nowych warunków. Przede wszystkim spokojniejsze ruszanie z mniejsza większa kontrola nad obrotami silnika. Dzięki takim praktykom jazda stanie się prawie taka sama jak z kołem dwumasowym.