Sprzęgła samochodowe – czy warto je regenerować?

Sprzęgła samochodowe – czy warto je regenerować?

6 lutego, 2018 Wyłączono przez admin

Awaria sprzęgła w samochodzie oznacza zazwyczaj niestety koniecznie wizyty w warsztacie.  czy jednak za każdym razem musimy kupować nowe sprzęgło czy też jest to element którego regeneracja może nam pozwolić  na bezpieczną jazdę w pełni sprawnym pojazdem?.

Wstawienie sprzęgła po regeneracji  pozwala nam zaoszczędzić ponad połowę sumy którą musielibyśmy przeznaczyć na zakup nowego mechanizmu.  Do tego musimy oczywiście doliczyć koszty samej wymiany sprzęgła czyli robocizny.  Aby wymienić sprzęgło mechanik musi zdemontować całą skrzynię biegów co zajmuje bardzo dużo czasu.  W zależności od warsztatu w jakim dokonuje naprawy koszt całej tej operacji  wyniesie zazwyczaj około kilkuset złotych. Czy taka oszczędność jest jednak rzeczywiście uzasadniona?

Czy wstawienie zregenerowanej skrzyni biegów wiąże się z jakimś ryzykiem?

Jeżeli decydujemy się na wymianę skrzyni biegów i kupujemy nowy mechanizm prawdopodobnie możemy być spokojni o działanie całego mechanizmu przez najbliższych 100000 kilometrów.  w przypadku zastosowania regenerowanej skrzyni biegów Nigdy nie mamy takiej pewności.  Zawsze jeżeli tylko jest możliwość kupienia nowego zestawu sprzęgła warto zdecydować się na właśnie takie rozwiązanie.  oczywiście w przypadku bardzo rzadkich modeli samochodów zwłaszcza starszych aut znalezienie nowej części może być niezwykle trudne.  W takim przypadku (i tylko w takim) wstawienie zregenerowanych skrzyni biegów wydaje się rozwiązaniem w pełni uzasadnionym.

W przypadku większości modeli samochodów, które trafiają dzisiaj do warsztatów nie ma żadnych problemów z dostępem do nowych części.  coraz mniej osób decyduje się więcej na  regeneracja zużytych elementów sprzęgła takich jak otwarcia czy docisk sprzęgła.  Taka operacja wiąże się oczywiście z ryzykiem, że części po regeneracji, jakie uda się zdobyć mogą być po prostu niskiej jakości. 

Pracownicy warsztatów mający na co dzień do czynienia ze sprzęgłami regenerowanymi zazwyczaj odradzają tego typu rozwiązanie.  Niestety bardzo często zdarza się że niektóre elementy dostarczanych w ten sposób zestawów  po prostu nie są w stanie zapewnić bezawaryjnej jazdy przez wystarczająco długi okres czasu. Samochody ze zregenerowanymi  sprzęgłami zbyt często i zbyt szybko wracają do warsztatu.  Na dłuższą metę dużo bardziej uzasadniony jest po prostu zakup nowych części uznanych producentów.