Jak wykryć, że sprzęgło w Ford Focus się zużywa?

Jak wykryć, że sprzęgło w Ford Focus się zużywa?

22 lutego, 2018 Wyłączono przez admin

Nawet najbardziej wytrzymałe podzespoły w najlepszych samochodach ulegają zużyciu. W przypadku najważniejszych podzespołów ważne jest, aby jak najszybciej zauważyć pierwsze oznaki zużycia. Dotyczy to m. in. sprzęgła, które bez wątpienia należy do najważniejszych podzespołów. Jak rozpoznać zużycie sprzęgła Forda FOCUSA, Volkswagena Passata cz innego samochodu należącego do najczęściej kupowanych przez Polaków?

Oznaki słabości sprzęgła

Na wstępie należy zaznaczyć, że niestety nie tak łatwo jest wykryć zużycie sprzęgła Forda FOCUSA. Rzecz w tym, iż początkowo objawy zużycia są bardzo subtelne. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na zachowanie samochodu podczas wyjazdu pod górkę. Jeśli mocno się przegrzewa, wydaje dziwne dźwięki i generalnie wyjazd nie należy do najłatwiejszych, może to oznaczać nieprawidłowe działanie sprzęgła.

Ponadto, warto także regularnie obserwować obroty silnika w czasie jazdy. Jeśli dochodzi do sytuacji, w której zaczynają one wyraźnie rosnąć pomimo jazdy po płaskim terenie z jednostajną prędkością, z pewnością sprzęgło Forda FOCUSA nie pracuje tak jak powinno. Koniecznie trzeba więc w takiej sytuacji oddać samochód do przeglądu.

Kiedy pojawiają się problemy?

Warto zastanowić się, w którym momencie należy zacząć intensywnie obserwować działanie sprzęgła Forda Focus. Niestety, nie da się określić dokładnego momentu, w którym ryzyko zużycia sprzęgła staje się bardzo wysokie. Do awarii tego podzespołu może bowiem dojść po przejechaniu 200 tys., 100 tys. lub nawet kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Warto zwrócić uwagę, iż jest kilka czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo, że do awarii sprzęgła dojdzie nieco szybciej. Nalezą do nich:

  • agresywny styl jazdy
  • auto w dieselu
  • jakość sprzęgła

Widać wyraźnie, że kierowca ma niemały wpływ na żywotność sprzęgła. Rzecz w tym, że to od tego w jaki sposób postępuje on prowadząc samochód w dużym stopniu zależy szybkość zużywania się sprzęgła. Ostre ruszanie oraz jazda na częściowo wciśniętym sprzęgle z pewnością mu nie służą.