Sprzęgło samochodowe – wpływ jazdy na jego zużycie

Sprzęgło samochodowe – wpływ jazdy na jego zużycie

16 czerwca, 2018 Wyłączono przez admin

Sprzęgło w Golfie 3 – tak jak i w większości innych modeli i marek samochodów – pełni istotną rolę. Z racji tego, iż część ta jest stale eksploatowana, do jej zużycia dojść może już po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Jednak, czynnikiem który ogromnie wpływa na stan jej żywotności jest nieodpowiednia i zbyt gwałtowna jazda kierowców. Z racji tego, iż trzecia generacja Volkswagena Golfa jest jednym z popularniejszych modeli w naszych kraju – bardzo często dochodzi do prac warsztatowych związanych z tym pojazdem. Jednym z najczęściej poszukiwanych materiałów jest sprzęgło golf 3, które – zazwyczaj – wymaga pełnej wymiany. 

Eksploatacja sprzęgła a jego zużycie

To właśnie poprzez nieodpowiednią jazdę oraz zbyt duże przeciążenia – do jakich dochodzi w starszych modelach aut w trakcie jazdy – powstają problemów ze sprzęgłem. Co gorsza, zbyt późno wykryta usterka może wpłynąć na jakość działania innych materiałów ulokowanych pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów. To, czego kierowca powinien całkowicie unikać to:

  • jazda na półsprzęgle – zwłaszcza pod górkę
  • nagłe przyśpieszanie i zwiększenie obrotów
  • mocne hamowanie

Wszystkie czynności, podczas których dochodzi do większych przeciążeń oraz przegrzań są niewskazane, a optymalną jazdę minimalizującą zużycie sprzęgła określić można jako roztropną, płynną oraz spokojną.

Oczywiście, nawet odpowiedni styl jazdy nie pozwoli nam uniknąć problemów lub wymiany tej części pojazdu. Za część z nich odpowiadać mogą określone wady fabryczne, za inne winna będzie, po prostu, długotrwała eksploatacja – której naturalnym finałem będzie wymiana zużytych części. Na materiały zużywalne warto zwracać szczególną uwagę podczas zakupu auta używanego. Często zdarza się tak, iż faktyczny stan techniczny pojazdu nie jest równy temu opisanemu w ogłoszeniu. Samochody wyprodukowane w latach 90 lub na przełomie 90/00 okazują się czasem maszynami, w których do wymiany sprzęgła nie doszło nigdy, co wiązać się może z pogłębieniem się uszkodzeń. Problem częsty, zwłaszcza w marce Volkswagen, której używane modele są powszechnie kupowane ze względu na niską cenę oraz wytrzymałość – jednak, nagle po zakupie okazuje się, iż potrzebna jest nowa część w postaci sprzęgła golfa 3.

Wymiana sprzęgła wyłącznie przez profesjonalnego mechanika

Z racji tego, iż do naprawy/wymiany sprzęgła dostać się można jedynie przez skrzynię biegów, to prace naprawcze należą do tych bardziej pracochłonnych oraz skomplikowanych. Mimo tego, iż sprzęgło należy do bardziej eksploatacyjnych materiałów w samochodzie i co jakiś czas wymaga wymiany, to do jej przeprowadzenia skorzystać powinniśmy wyłącznie z profesjonalnego studia warsztatowego. Da nam to pewność, iż wszystkie elementy zostały zamontowane prawidłowo i nie dojdzie do ich usterki przed końcem okresu gwarancyjnego.
Kup sprzęgło do Golfa 3 na sprzegla24.pl