Jak zadbać o długowieczność sprzęgła?

Jak zadbać o długowieczność sprzęgła?

28 kwietnia, 2018 Wyłączono przez admin

Nie ma wątpliwości, że sprzęgło jest jednym ze strategicznych podzespołów każdego samochodu. Dlatego tak istotne jest, aby działało ono zawsze sprawnie. Jaki wpływ na to może mieć kierowca? Co zrobić, kiedy sprzęgło nie działa całkowicie prawidłowo?

Sprzęgło na lata

Oryginalne podzespoły

Podstawową kwestią jest wybór dobrego sprzęgła. Nie warto na tym oszczędzać kupując zamienniki oryginalnych części. Dlatego też jeśli np. zużyło się sprzęgło passata, konieczny jest zakup podzespołu od Volkswagena. Mało tego, najlepiej, jeśli podzespoły są przystosowane do konkretnego modelu samochodu. Jeśli więc trzeba wymienić sprzęgło passat, podobnie jak inne Volkswageny i nie tylko, dysponuje przeznaczonym specjalnie dla niego podzespołem.

Jaki napęd wybrać?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że dla żywotności sprzęgła duże znaczenie ma nawet rodzaj napędu. Co jest zatem lepszym wyborem – auto w benzynie czy diesel? Jeśli kierować się tylko trwałością sprzęgła, zdecydowanie lepiej napędzać samochód benzyną. Chodzi o generowanie w dieslach momentów obrotowych, do których ich sprzęgła po prostu nie są dostosowane. Niemniej jednak nie oznacza to, że przy odpowiednim obchodzeniu się ze sprzęgłem nie może służyć ono dobrze przez wiele lat.

Jak obchodzić się ze sprzęgłem?

Nie można nie docenić wpływu użytkowania sprzęgła dla jego żywotności. Okazuje się bowiem, że jest ono olbrzymie. Niektórzy kierowcy, zupełnie nie będąc tego świadomymi,. regularnie popełniają duże błędy. Takim błędem jest np. agresywne ruszanie. Ponadto, warto również pilnować się w czasie jazdy, aby zbyt długo nie trzymać nogi na sprzęgle. Powtarzanie tych czynności regularnie jest wręcz zabójcze dla sprzęgła.

Zużyte sprzęgło – co robić?

Należy zauważyć, że nie zawsze od razu można zauważyć zużycie sprzęgła. Dotyczy to zwłaszcza nowoczesnych podzespołów, które są posiadają samoregulatory. Wyposażony w takie sprzęgło passat może przez dłuższy okres czasu nie dawać widocznych sygnałów. Niemniej jednak doświadczony kierowca, który dobrze zna swoje auto, i tak może się zorientować, że coś jest nie w porządku. Jednym z pierwszych objawów zużycia sprzęgła jest problem przy wyjeździe pod górkę. Ponadto, można również zauważyć rosnące obroty silnika przy utrzymywaniu stałej prędkości

Sprawdź najlepsze ceny sprzęgieł do Passata na www.sprzegla24.pl

Kiedy tylko pojawi się podejrzenie, iż sprzęgło wymaga naprawy lub wymiany, należy oddać samochód do przeglądu. Poruszanie się autem z zepsutym sprzęgłem jest niebezpieczne. Ponadto, prowadzi zwykle do powstawania awarii kolejnych podzespołów.