Sztywne koło dwumasowe – czy warto, podstawowe informacje

Sztywne koło dwumasowe – czy warto, podstawowe informacje

14 kwietnia, 2019 Wyłączono przez Z R

Czym się wyróżnia się sztywne koło dwumasowe?

Producenci, coraz śmielej sięgają po sztywne koła dwumasowe, które nie posiadają w sobie żadnej gumy. Gdy chcemy wymienić sztywne koło dwumasowe musimy na pierwszym miejscu sprawdzić stan aktualnie zamontowanego sprzęgła w naszym pojeździe a także tarcze i docisk. W opinii róznych fachowców wygląda to tak że koło dwumasowe może naradzić łapy silnika, poduszki czy też skrzynie biegów na delikatne wibracje, co za tym idzie szybsze zużycie podzespołów, które utrzymują stabilność silnika i skrzyni biegów.

W parktyce wygląda to tak, że koło nie powinno zaszkodzić innym podzespołom, zwłaszcza kiedy zmieniamy biegi w odpowiedniej koordynacji czy rytmie z wyciskaniem i wciskaniem pedału sprzęgła. Bardzo istotne jest zapalanie samochodu na wciśniętym sprzęgle. Podczas wykonywania tego procesu skrzynia biegów nie jest wtedy obciążona w trakcie rozruchu silnika. Przy zamontowaniu sztywnego koła jest jednak delikatna różnica, które jest wyczuwalna podczas zmiany biegów w naszym pojeździe. W praktyce nie jest to uciążlie na 3/4 osób. Jedynie bardzo wymagający kierowca może wyczuć znaczny dyskomfort.

Porówanie

Decydując sie na sztywne koło dwumasowe możemy się spodziewać zmian. Pierwszą zmianą jest większe wibracje podczas gdy poruszamy się na biegu jałowym. Kolejną zmiana jest gwałtowna reakcja na wciśnięcie pedału gazu.

Następnym skutkiem jest mniej precyzyjna zmiana biegów gdy samochód znajduję się na pewnych zakresach obrotowych. Warto wspomnieć o obciążeniach skrzyni biegów, tarczy sprzęgła czy poduszek silnika i skrzyni. Wszystko to dzieję się podczas zmiany dwumasa na koło zamachowe sztywne.

Czy warto wybrać sztywne koło dwumasowe?

Koło sztywne przy prawidłowej zmianie biegów nie będzie źle wpływać na resztę pododziałów, które znajdują się w twoim samochodzie. Gdy będziemy poprawnie zmieniać biegi nie powinniśmy odczuć znacznej różnicy podczas użytkowania pojazdu. Gdy decycujemy się na zakup używanego sztywne koła można mieć różne obawy, ponieważ nie możemy go sprawdzić dopóki nie zostanie on wprawiony w pojazd. W teorii takie koło jest samo w sobie trwałe i nie powinno ulec odkształceniu.

Natomiast zalecany jest zakup nowego koła, tym bardziej, że firmy oferują szeroki wybór części zamiennych. Jedną z takich marek jest firma Valeo. Firma ta specjalizuje się w tej dziedzinie. Warto wspomnieć o marce Luk czy Sachs.

Zdania na temat sztywnego koła dwumasowego są podzielone. Fakt jest jeden jeżli liczy się dla Ciebie tylko i wyłącznie komfort jazdy to nie wybieraj sztywnego koła.